A babakocsi
Megvolt a jól megfizetett munkahelye és hobbija is. Szabadidejében egy képleten dolgozott, sokszor éjszakákon, hétvégéken át.
Került egy barátnője, aki majd a felesége lett. Lassan-lassan, egy idő után a felesége kritizálni kezdte a képlet miatt: hogy nem vesz részt a házimunkákban, és hogy a képlet úgysem lesz jó semmire – akkor sem, ha befejezi, akkor sem, ha nem..
Az elején nem nagyon érdekelte, mit mond a felesége, szabadidejében folytatta a képlet kidolgozását, de idővel közben engedett is neki, abbahagyva a számolgatást, részt véve a házimunkában.
Megszületett az első gyerek. A felesége egyre többet követelőzött. Hagyja már abba azt a nyavalyás képletet, vigye ki a gyereket a babakocsival sétálni.
Évek teltek el, megszületett még két gyermeke, s ő már nem csak babakocsikat tologatott, hanem főzött, mosott, takarított. A képlettel már nem is nagyon foglalkozott.
Hazajött fáradtan, a képlettel ki tudta volna kapcsolni magát, de ott volt a sok házimunka. Sokszor elgondolkozott, hogy miért csak neki nincs magára ideje, miközben a feleségének van ideje telefonon, tévé előtt, barátnőkkel, vagy ki tudja kivel tölteni az időt.
És eljött a sokak számára meglepő pillanat: a felesége beadta a válópert.
– Miért akarsz válni?
– Azért mert meguntalak.
– De én majdnem mindent megtettem, amire kértél.
– Tudom, de már nem tudok veled élni. Ennyi.
Összeomlott egy világ benne, annak ellenére, hogy valahol mélyen örvendett az egésznek. Ott volt neki a képlet. Foglalkozhat azzal most.
Egy-két évet dolgozott is rajta, addig, amíg került neki egy egyedülálló anya, két kisgyerekkel, akit feleségül is vett.
És kezdődött minden elölről. Egy darabig tartotta a frontot a követelésekkel szemben, de miután megszületett a harmadik közös gyerekük, néhány év múlva észrevette magát, hogy ugyanott van, ahol az első feleségével volt. Rengeteg munka és házimunka. A képlet sehol.
Ugyanaz a sablon: ez a felesége is elvált tőle ugyanazzal a szöveggel.
Értetlenkedett egy darabig. A sok gyerektartás mellett egyedül maradt. Most is ott volt menedéknek a képlet. Dolgozott is rajta még két évet, addig, amíg be nem fejezte.
Ekkor minden híradó arról kezdett szólni, hogy még néhány hónap, és jön a világvége.
Nézi a híreket, és nem hisz a fülének és a szemének. A képlet megoldaná a helyzetet. Ki lehetne kerülni vele a világvégét!
Elküldi a hatóságoknak a képletet. Jön is vissza a válasz. A képlet nagyon jó: meg is lehetne vele menteni a világot, de már túl késő: legalább egy év kellene ahhoz, hogy azt alkalmazni tudják a gyakorlatban.
Az alkoholista
Elterjed a híre, hogy még valakinek rajta kívül sokáig ott volt a világmentő képlet a fejében, és ő is csak most sikerült azt befejeznie.
Mindkettőjüket meghívják egy interjúra. Mi akadályozta meg őket abban, hogy hamarabb elkészüljenek azzal?
– Én szívesen dolgoztam volna rajta, de az egyik feleségem sem hagyta. Mostanában mindkettővel beszéltem, hogy miért akadályoztak benne. Erre azt felelték – megvetéssel –, hogy nem kellett volna hallgassak rájuk, kellett volna csinálnom azt, amit szerettem, nem számolva a következményekkel. Hát végül is… Így visszanézve teljesen igazuk van.
– S magával mi a helyzet? – kérdezi a riporter a másik feltalálót, – Én úgy tudom, maga örökké egyedül élt.
– Bajtársammal ellentétben, én túl szabad voltam. Ittam, szórakoztam, összevissza nőztem, kurváztam.
Ezzel nem is lett volna baj, ha ezt úgy egyensúlyozom, hogy képlet nyolcvan százalék, és húsz a többi. Sajnos idővel a hedonisztikus életmód lett a nyolcvan százalék vagy több, míg a képlettel való foglalkozás lecsökkent húsz, tíz, vagy közben, sőt, zéró százalékra is.
Schrödinger macskája
Az interjút látva rengeteg férfi a világon magára zárta az ajtót, és – Schrödinger macskájához hasonlóan – kvantumállapotba került.
Egyszerre éltek és haltak, bámulták a plafont és a földet, rágódtak és szorongtak, dühöngtek, önmarcangolást végeztek, hisztérikusan nevettek.
Mint ahogy a neutrinók pörgésének nincs kvantumállapota (állandóan balos), úgy nekik is megvolt egy ilyen közös állapot:
Tudták, hogy elárulták önmagukat, és velük együtt a világegyetemet.