A véletlenszerű és a kontrollált pillangóhatás

  Butterfly effect

A pillangóhatás (butterfly effect) egy régi és jól ismert elmélet: egy apró változás egy rendszerben hosszú távon nagy és kiszámíthatatlan következményekhez vezethet. Ennek két típusa van: az egyik olyan, amelyet nem tudunk kontrollálni, a másik pedig olyan, amelyet igen. Ebben a cikkben először egy rövid példán keresztül bemutatom a kontrollálhatatlan pillangóhatást, majd egy történeten keresztül ismertetek egy kontrollált esetet.

Véletlenszerű pillangóhatás

Jóska egy összejövetelen elmesélte, hogy a szupermarketben vett egy halkonzervet. Amikor hazament és kibontotta, a konzerv teljesen üres volt. Visszavitte a boltba, de ott nem vették vissza, mert annyira hihetetlennek találták az esetet. Azt mondták neki, hogy biztosan megette a halat, majd kimosta a dobozt. Ahogy, nagyon meggyőzően, mesélte ezt az általa kitalált történetet, egyesek hitetlenkedtek, mások nevettek vagy felháborodtak.

A hallgatóság között ott volt Péter is, aki négy nappal később egy baráti összejövetelen továbbmesélte a történetet Retepnek. Retep végighallgatta, majd felháborodva reagált:

– Igen, mert az Európai Unió semmire sem képes! Még egy halkonzervet sem tudnak rendesen becsomagolni!

– Milyen Európai Unió? Mi köze ennek hozzá? – kérdezett vissza Péter.

– A multinacionális cégek csak lopják a pénzünket! – folytatta Retep.

– Ugyan már! Az oroszok ezt jobban csinálnák? Nézd meg a Szovjetuniót! Ott minden rossz minőségű volt! – érvelt Péter.

– Most már ez nem így van! Ők sokkal előrébb járnak, mint ez a sok barom, LGBT+ woke majom!

– Mi köze ennek ehhez? Az oroszok csak rabló, tolvaj gazemberek! Egyebet nem csinálnak, csak nyomják a populista propagandát a hülyéknek, akik meg el is hiszik!

A vita egyre hevesebbé vált, végül egymást sértegetve, haragosan váltak el.

Eltelt három év, és még mindig nehezteltek egymásra. Az egyikük gyereke elvégezte az egyetemet, és beadott egy önéletrajzot a másik ismerőséhez, aki történetesen a cég tulajdonosa volt. Amikor ez megtudta, rögtön fel is hívta:

– Nehogy felvedd! Ismerem az apját, az egy nagy barom… – majd elmesélte a három évvel korábbi vitát.

Ennek következményeként a fiatalembert nem vették fel arra a munkahelyre. Ez volt az első önéletrajza, amit beadott. Így indult a karrierje...

Egy nem létező, üres halkonzerv váratlan módon befolyásolta egy fiatal felnőtt életét.

Kontrollált pillangóhatás

Aksoj egy kis papírra felírt egy dátumot és egy eseményt. Ezt a cetlit egy hűtőmágnessel a hűtőszekrényére rögzítette. Ezután elővett egy üres A4-es papírlapot és egy vonalzót. Méricskélt egy darabig, majd egy szikével kettévágta a lapot. Nem egyenlő részekre, hanem kissé ferdén, úgy, hogy két téglalap alakú darab maradjon, amelyek közül mindkettő két-két derékszöget tartalmazott.

A két papírdarabot üresen összegyűrte, majd biciklire ült, és eltekert a város egyik szélére. Az egyik összegyűrt papírt bedobta egy szemetesbe, majd ugyanezt tette a másikkal, valahol a város központjában.

Elérkezett a hűtőre felcsíptetett dátum. Aksoj levette a cetlit, majd a számítógép elé ült. Pontosan tudta, mit keres. Az esemény ott volt a papíron, és az interneten keresgélni kezdett. A helyi oszakai híroldalakat böngészte – hiszen ez a világ másik felén van. Néhány cikk japán nyelvű volt, de az online fordítók segítségével, ha lassan is, de sikerült megértenie a szövegeket.

Három óra múlva végre rábukkant arra a hírre, amit keresett. Nem volt nemzetközi vagy országos jelentőségű, még Japánban sem, de pontosan az volt, amit a cetlire felírt a dátummal együtt.

Biztosra akart menni, ezért még háromszor elolvasta a cikket.

Majd hirtelen felugrott, kiabálni kezdett, tapsolt, és úgy örvendezett, mintha megnyerte volna a lottót.

Kis idő elteltével gondosan összehajtotta a cetlit, és elhelyezte a széfjében. Ezután vett egy újabb cetlit, ráírt egy dátumot és egy eseményt, majd elővett egy üres A4-es papírlapot.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése